ÖVRIGT / Diverse / Hemelektronik 5806052
*
nr 580 6052
Hemelektronik
funkis, hårtork AEG + tryckkokare SVEA, 1930-tal, längd 29, 5 cm
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:31:44
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: funkis hemelektronik hårtork aeg tryckkokare svea
-
6516 Ask
+ skulptur, ”groda”, höjd: 4-15 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 18:05
-
6543 Ask
pietra dura, fågel, 14,5x10
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 20:53
-
6352 Champagnekylare
Final Touch, rostfritt stål, rymmer 17 liter, Diam..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 19:30
-
5305 Dörrhandtag
7 par, mässing, med nyckelskylt. Höjd: 23,5 cm
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 18:52
-
6555 Hatt
”Bicorn” Ericsson, Stockholm, i ask. Längd: 50 (ask)
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 19:27
-
6557 Höga hattar
hatt, + Chapeau claque, (i ask)
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 19:31
*
Hemelektronik
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6052
Hemelektronik
funkis, hårtork AEG + tryckkokare SVEA, 1930-tal, längd 29, 5 cm
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: funkis hemelektronik hårtork aeg tryckkokare svea
-
6516 Ask
+ skulptur, ”groda”, höjd: 4-15 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 18:05 -
6543 Ask
pietra dura, fågel, 14,5x10
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 20:53 -
6352 Champagnekylare
Final Touch, rostfritt stål, rymmer 17 liter, Diam..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 19:30
-
5305 Dörrhandtag
7 par, mässing, med nyckelskylt. Höjd: 23,5 cm
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 18:52 -
6555 Hatt
”Bicorn” Ericsson, Stockholm, i ask. Längd: 50 (ask)
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 19:27 -
6557 Höga hattar
hatt, + Chapeau claque, (i ask)
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 19:31



